Skip to content

Montaż płyt kartonowo-gipsowych

Zlecenie wykonania pracy innej osobie nie jest tanie. Natomiast właściwe podejście pozwoli wykonać większość prac samodzielnie. Korzystając z instrukcji krok po kroku dostępnych na stronie SKIL, można zaoszczędzić czas i pieniądze. Wspomniane instrukcje krok po kroku, zawierające czytelne objaśnienia od A do Z, podzielono na kategorie prac w domu i wokół niego.Wystarczy tylko kliknąć jedną z naszych instrukcji krok po kroku i można od razu przystępować do pracy!

  1. Cięcie płyt

    Płyta kartonowo-gipsowa ma gipsowy rdzeń i z obu stron pokryta jest warstwą kartonu. Płyty można łatwo ciąć na wymiar za pomocą noża segmentowego. Wykorzystując drewnianą deskę jako prowadnicę, wystarczy na wierzchniej powierzchni płyty wykonać głębokie nacięcie przez górną warstwę kartonu. Następnie przełamać płytę wzdłuż nacięcia i przeciąć warstwę kartonu z drugiej strony płyty.

  2. Wycinanie płyt

    Jeżeli tylko część płyty kartonowo-gipsowej ma być wykorzystana (lub w przypadku wykonywania wycięć na ramy drzwiowe i okienne), płyty można ciąć na wymiar za pomocą zwykłej piły do drewna lub wyrzynarki. Mniejsze otwory na gniazda elektryczne lub otwory wentylacyjne można wykonać za pomocą dużej otwornicy, piły szablastej lub wyrzynarki. Wyrzynarka jest również przydatna do wycinania specjalnych kształtów lub do zaokrąglania rogów.

  3. Wskazówka

    Wskazówka: Gdy zachodzi potrzeba wycięcia otworu w płycie przy użyciu wyrzynarki, dobrze jest najpierw wywiercić otwór, który ułatwi rozpoczęcie cięcia.
  4. Wykańczanie krawędzi po cięciu

    Krawędzie cięcia można obrobić za pomocą zdzieraka lub klocka do szlifowania ręcznego z zamocowanym papierem ściernym o dużej ziarnistości. Aby elegancko wykończyć spoiny płyt po ich zamocowaniu, dobrze jest wszystkie krawędzie sfazować.

  5. Mocowanie płyt na gwoździe

    Najlepiej nadaje się młotek z zaokrąglonym noskiem, który pozwala wbić gwóźdź głębiej w płytę. Do montażu płyt kartonowo-gipsowych należy używać gwoździ o długości około 30 mm. Maksymalny odstęp między gwoźdźmi powinien wynosić 20 cm. Gwoździe należy wbijać w odległości co najmniej 1 cm od krawędzi płyty. Płyty można również mocować przy użyciu zszywacza z załadowanymi gwoźdźmi.

  6. Mocowanie płyt na wkręty

    Jeżeli do mocowania będą używane wkręty, należy wybrać specjalne wkręty do płyt kartonowo-gipsowych o długości między 25 a 35 mm. Te wkręty wykonane są ze stali nierdzewnej, mają kolor czarny i ostro zakończony twardy szpic. Do wkręcania najlepiej nadaje się wiertarko-wkrętarka elektryczna lub śrubokręt. W miarę możliwości należy używać specjalnej końcówki do wkręcania przystosowanej do płyt kartonowo-gipsowych lub wiertarko-wkrętarki z regulowanym momentem obrotowym, aby wkręty nie przechodziły na wylot przez płytę kartonowo-gipsową. Wkręty można osadzać bez potrzeby nawiercania otworu prowadzącego. Maksymalny odstęp między wkrętami powinien wynosić 25 cm.

  7. Wykańczanie spoin

    Powierzchnie płyt kartonowo-gipsowych i miejsca ich łączenia należy odkurzyć i oczyścić. Uwaga: Do wykańczania spoin można przystąpić dopiero wówczas, gdy płyta kartonowo-gipsowa jest sucha i osiągnie temperaturę pokojową. Spoiny należy wypełnić masą szpachlową nakładaną szpachelką. W razie potrzeby po 24 godzinach można nałożyć drugą warstwę. Po wyschnięciu można przystąpić do wygładzania spoin papierem ściernym.

  8. Wykańczanie narożników wewnętrznych

    Do wykańczania narożników najlepiej nadaje się taśma uszczelniająca. Najpierw na obie powierzchnie narożnika należy nałożyć masę szpachlową. Następnie zgiąć taśmę uszczelniającą wzdłuż na pół i wpasować w narożnik. Wcisnąć ją mocno w masę uszczelniającą i pokryć z wierzchu warstwą masy. Nadmiar masy szpachlowej usunąć, a resztę wygładzić szpachelką. Jako alternatywę można również zastosować samoprzylepną taśmę uszczelniającą z włókna szklanego.

  9. Wykańczanie narożników zewnętrznych

    Narożniki zewnętrzne można wykończyć paskiem taśmy wzmacniającej. Uciąć pasek na wymiar i zgiąć go pod kątem prostym. Nałożyć masę szpachlową na obie powierzchnie narożnika i dobrze wcisnąć w nią taśmę wzmacniającą. Narożnik wygładzić masą szpachlową przy użyciu szpachelki. Tylko nierówności na spoinie wymagają szlifowania. Dodatkowym zabezpieczeniem może być narożnik aluminiowy.

  10. Zabezpieczanie ściany przed wilgocią

    Płyta kartonowo-gipsowa nie jest odporna na wilgoć. Aby nie dopuścić do przenikania wilgoci z podłoża do płyt, wystarczy zamocować je w odległości 1 cm od podłogi na kilku mniejszych kawałkach płyt. Po przymocowaniu płyt, kawałki te można później wyciągnąć.

  11. Wskazówka

    Płyt kartonowo-gipsowych nie wolno przenosić w poziomie, lecz w pionie, trzymając za krawędzie. Płyty kartonowo-gipsowe należy przechowywać w suchych pomieszczeniach na drewnianych listewkach, w pewnej odległości od podłogi.

Ocena

Oceń ten opis krok po kroku.

Montaż płyt kartonowo-gipsowych

3.9
3.9 of 5

1361 liczba głosów

  • 5
    669
  • 4
    312
  • 3
    120
  • 2
    73
  • 1
    186