Skip to content

Wykonanie drewutni

Zlecenie wykonania pracy innej osobie nie jest tanie. Natomiast właściwe podejście pozwoli wykonać większość prac samodzielnie. Korzystając z instrukcji krok po kroku dostępnych na stronie SKIL, można zaoszczędzić czas i pieniądze. Wspomniane instrukcje krok po kroku, zawierające czytelne objaśnienia od A do Z, podzielono na kategorie prac w domu i wokół niego.Wystarczy tylko kliknąć jedną z naszych instrukcji krok po kroku i można od razu przystępować do pracy!

  1. Słupy nośne

    Zaczynamy od dwóch przednich i dwóch tylnych słupów, które należy dociąć zgodnie z kątem nachylenia dachu (25 mm różnicy wysokości między przednią i tylną krawędzią każdego słupa).

  2. Podpory dachu

    Końce dwóch podpór dachowych należy przyciąć pod kątem, znowu z zachowaniem nachylenia 25 mm. Upewnić się, że obie strony są równoległe. Z przodu, podpory dachu powinny wystawać na długość 30 cm w celu zapewnienia dodatkowej ochrony przed deszczem.

  3. Skręcanie ściany z lewej strony

    Na płaskiej powierzchni ułożyć równolegle przednie i tylne słupy w odległości równej ustalonej szerokości drewutni, ściętymi końcami zwróconymi w tym samym kierunku. Podpory dachu połączyć od góry ze słupami uwzględniając 30 cm zapas z przodu. Nawiercić otwory cienkim wiertłem do drewna, aby uniknąć pękania drewna. W każdym miejscu łączenia włożyć po jednym wkręcie, ale nie dokręcać ich jeszcze na tym etapie. Połączyć słupy w połowie ich wysokości przy użyciu deski lub listwy. I tu również nie należy dokręcać wkrętów do oporu. Kątownikiem sprawdzić, czy wspomniana deska tworzy kąty proste ze słupami, po czym włożyć pozostałe wkręty i każdy z nich dociągnąć do oporu.

  4. Skręcanie ściany z prawej stronyel

    Należy powtórzyć tę samą procedurą w przypadku prawej ściany drewutni (pamiętając, że stanowi ona lustrzane odbicie lewej ściany). Przymocować deskę lub listwę w połowie wysokości zgodnie z poniższym rysunkiem.

  5. Mocowanie przednich i tylnych kantówek poprzecznych

    Ustawić obie ściany drewutni w pionie i przykręcić poprzeczne kantówki do słupów nośnych na tej samej wysokości co podpory dachu. Należy pamiętać, aby najpierw nawiercić otwory w słupach nośnych. Następnie w taki sam sposób przykręcić przednią kantówkę poprzeczną do obu ścian drewutni.

  6. Mocowanie środkowych kantówek poprzecznych

    Teraz w połowie wysokości można przymocować środkowe kantówki poprzeczne. Należy zacząć od przykręcenia tylnej kantówki poprzecznej do tylnych słupów nośnych na tej samej wysokości co deski lub łaty pomiędzy słupami nośnymi. Następnie przymocować przednią kantówkę poprzeczną do przednich słupów nośnych.

  7. Mocowanie płyty dachu

    Płytę dachu można wykonać z wodoodpornej sklejki o grubości 18 mm. Należy pamiętać, że dach powinien wystawać z obu stron i z przodu drewutni na długość mniej więcej 30 cm. Umieścić płytę dachu na konstrukcji nośnej, wyrównać tylną jej krawędź z tylną częścią konstrukcji i wyregulować położenie dachu, aby z obu stron wystawał na taką samą odległość. Następnie przykręcić płytę dachu do konstrukcji nośnej.

  8. Pokrycie płyty dachu

    Płytę dachu można pokryć samoprzylepną papą dachową lub blachą falistą mocowaną za pomocą gwoździ dachowych.

  9. Pokrycie boków

    Boki drewutni można ściśle zabudować drewnem, ale w celu zapewnienia lepszej wentylacji lepiej jest pokryć je w poziomie deskami lub listwami pozostawiając między nimi szczeliny. Teraz można przystąpić do zamocowania środkowej półki. Można ją wykonać z wodoodpornej sklejki, albo z tego samego materiału, jaki wykorzystano do obicia boków drewutni.

  10. Impregnowanie drewnianych słupów

    Dolne części słupów drewnianych można zaimpregnować kreozotem przeznaczonym specjalnie do zastosowań zewnętrznych.
    Oprzeć drewutnię o ścianą i zakopać słupy nośne na głębokość co najmniej 30 cm w ziemi. Przykręcić słupy do ściany za pomocą wkrętów i kołków rozporowych o średnicy 8 mm.

  11. Prace wykończeniowe przy dachu

    Szczelinę między ścianą a dachem należy wypełnić silikonem, aby zapobiec przedostawaniu się wody do środka drewutni.

Ocena

Oceń ten opis krok po kroku.

Wykonanie drewutni

3.7
3.7 of 5

849 liczba głosów

  • 5
    378
  • 4
    172
  • 3
    112
  • 2
    75
  • 1
    111