Skip to content

Montaż nowego parapetu

Zlecenie wykonania pracy innej osobie nie jest tanie. Natomiast właściwe podejście pozwoli wykonać większość prac samodzielnie. Korzystając z instrukcji krok po kroku dostępnych na stronie SKIL, można zaoszczędzić czas i pieniądze. Wspomniane instrukcje krok po kroku, zawierające czytelne objaśnienia od A do Z, podzielono na kategorie prac w domu i wokół niego.Wystarczy tylko kliknąć jedną z naszych instrukcji krok po kroku i można od razu przystępować do pracy!

  1. Mocowanie nowego parapetu na starym

    Jeżeli nie można zdemontować starego parapetu, albo nie chcemy tego robić, nowy parapet można osadzić na górnej powierzchni starego. Parapety często są odporne na zarysowania, a do ich montażu stosuje się klej budowlany.

  2. Demontaż starego parapetu

    Aby zdemontować stary parapet, najpierw nożem malarskim należy usunąć masę uszczelniającą na jego krawędziach. Po usunięciu masy uszczelniającej można spróbować wyciągnąć parapet. W przypadku problemów, można spróbować podważyć parapet od spodu.

  3. Usuwanie resztek masy uszczelniającej i kleju

    Po zdemontowaniu parapetu należy szpachelką usunąć pozostałości masy uszczelniającej oraz kleju. Jeżeli podczas demontażu parapetu uszkodzona została ściana, można ją naprawić przy użyciu masy szpachlowej lub gipsu.

  4. Sprawdzenie wypoziomowania

    Przed przystąpieniem do montażu nowego parapetu sprawdzamy poziomicą, czy podłoże jest płaskie i prawidłowo wypoziomowane. Tylko płaskie i dobrze wypoziomowane podłoże zapewni dobre przyleganie nowego parapetu.

  5. Pomiar szerokości ramy okiennej

    Mierzymy szerokość ramy lub ściany okiennej oraz ustalamy głębokość (A+B) osadzenia parapetu. Jeżeli parapet ma wchodzić nieco w ścianę (C1+C2), należy kątownikiem dokładnie zmierzyć kąt. Następnie najlepiej z mocnego kartonu wykonać szablon, który wykorzystamy do zaznaczenia kątów na parapecie. W praktyce, nie zawsze prosta krawędź parapetu dokładnie odpowiada krawędzi ściany.

  6. Zaznaczenie kątów na parapecie

    Zaznaczamy właściwy kształt oraz wymiary nowego parapetu. Do wykreślenia linii pod kątem prostym najlepiej użyć kątownika. Następnie po starannym wyrównaniu kartonowego szablonu, ołówkiem nanosimy odpowiednie kąty na parapet.

  7. Docinanie parapetu na wymiar

    Do przycinania można użyć wyrzynarki z brzeszczotem o drobnych zębach. Aby zapobiec odpryskom wierzchniej warstwy, wzdłuż zaznaczonej linii cięcia dobrze jest przykleić przezroczystą taśmę. Teraz docinamy parapet na wymiar. Na zewnętrzne krawędzie parapetu naklejamy równo pasek forniru. Pasek forniru zaopatrzony w warstwę kleju można przymocować za pomocą żelazka. Po wyschnięciu kleju, ostrym nożem dokładnie przycinamy pasek forniru na wymiar, a następnie delikatnie wygładzamy krawędzie drobnym papierem ściernym.

  8. Mocowanie parapetu

    Gdy parapet idealnie pasuje do wnęki pomiędzy ścianami, na podłoże można nanieść klej budowlany. Do nakładania jednakowych porcji kleju w równomiernych odstępach najlepiej użyć pistoletu. Parapet umieszczamy teraz na podłożu i mocno go dociskamy. Poziomicą należy sprawdzić, czy parapet jest odpowiednio wypoziomowany. Po wyschnięciu kleju, wszelkie szczeliny i miejsca łączenia wypełniamy białą akrylową masą uszczelniającą.

  9. Mocowanie listwy wykończeniowej

    Aby nadać oknu klasyczny wygląd lub gdy okaże się, że okno uległo uszkodzeniu, w dolnej części ramy okiennej można zamocować odpowiednią listwę wykończeniową. Należy dociąć ją na wymiar, a następnie przymocować za pomocą kleju budowlanego.

Ocena

Oceń ten opis krok po kroku.

Montaż nowego parapetu

3.9
3.9 of 5

181 liczba głosów

  • 5
    97
  • 4
    36
  • 3
    12
  • 2
    8
  • 1
    28