Skip to content

Malowanie ścian zewnętrznych

Zlecenie wykonania pracy innej osobie nie jest tanie. Natomiast właściwe podejście pozwoli wykonać większość prac samodzielnie. Korzystając z instrukcji krok po kroku dostępnych na stronie SKIL, można zaoszczędzić czas i pieniądze. Wspomniane instrukcje krok po kroku, zawierające czytelne objaśnienia od A do Z, podzielono na kategorie prac w domu i wokół niego.Wystarczy tylko kliknąć jedną z naszych instrukcji krok po kroku i można od razu przystępować do pracy!

  1. Wybór farby

    Do malowania ścian zewnętrznych najlepiej nadaje się akrylowa farba fasadowa (wodorozcieńczalna). Ten rodzaj farby poprawia wodoszczelność ściany i równocześnie pozwala odparować na zewnątrz wilgoci już się w niej znajdującej. Należy usunąć możliwie jak najwięcej elementów, które mogłyby przeszkadzać podczas malowania ścian zewnętrznych, na przykład okiennice, rośliny, krzewy, bluszcz itp. Powinno się również przeprowadzić kontrolę zaprawę między cegłami i powyciągać wszelkie kołki, wkręty, gwoździe itp.

  2. Naprawa pęknięć i uszkodzonej zaprawy

    W przypadku malowania starej ściany z cegieł, można się spodziewać, że w niektórych miejscach zaprawa będzie popękana albo nie będzie jej wcale. Przed przystąpieniem do pracy wspomniane uszkodzenia należy naprawić. Luźne fragmenty trzeba usunąć, puste miejsca wypełnić nową zaprawą, pęknięcia uzupełnić, a ewentualne inne uszkodzenia naprawić.

  3. Osady soli

    W przypadku malowania nowej ściany, częstym problemem, na jaki można się natknąć, są wykwity soli i białych osadów. Są one spowodowane resztkami soli pozostającymi w ścianie po odparowaniu wilgoci. Można je usunąć za pomocą szczotki drucianej lub korzystając ze szlifierki uniwersalnej Multiszlifierka z zamocowaną szczotką czyszczącą. Po wykonaniu tej czynności należy usunąć powstały pył za pomocą miękkiej szczotki. Uwaga: Czyste i suche ściany należy zabezpieczyć, aby nie zawilgotniały ponownie! Nie należy również używać myjki wysokociśnieniowej, gdyż cały proces rozpocznie się na nowo.

  4. Czyszczenie ściany

    Pracę należy rozpoczynać zawsze od czystej ściany. Jeżeli ściana łatwo chłonie wodę lub gdy mieszkamy w pobliżu lasu, z pewnością występuje problem zarastania mchem i algami. Można je usunąć za pomocą szczotki drucianej i nożyka. Następnie ścianę należy pomalować rozcieńczonym środkiem do bielenia w proporcji 50/50. Po odczekaniu kilku godzin, aby środek mógł zadziałać, trzeba ścianę dokładnie spłukać wodą. Przed przystąpieniem do malowania należy upewnić się, że ściana jest zupełnie sucha. Zwykle musimy odczekać kilka dni.

  5. Myjka ciśnieniowa

    Myjka ciśnieniowa pozwala usunąć większość zabrudzeń ze ściany. Równocześnie można za jej pomocą usunąć luźne fragmenty materiału. W razie potrzeby można zastosować preparat do usuwania mchu, po czym odczekać, aby preparat zadziałał, i ponownie zmyć ścianę do czysta. Po tych operacjach należy odczekać 14 dni przed przystąpieniem do malowania w zależności od pogody.

  6. Wychodząca wilgoć

    Jeżeli wilgoć w ścianie stanowi istotny problem, należy go rozwiązać w pierwszej kolejności. Przyczyną może być wadliwa izolacja między fundamentem a ścianą. W takim przypadku można pomyśleć o otworze wentylacyjnym, na przykład w miejscu pionowej spoiny lub zastępując jedną cegłę kratką wentylacyjną.

  7. Ściany o pylistej powierzchni

    Na wcześniej malowanych ścianach mogą występować pyliste osady, które pogarszają przyczepność nowej warstwy farby. Podłoże można wzmocnić specjalnym środkiem gruntującym. Dobrze przygotowane, solidne podłoże jest szalenie istotne. W przeciwnym razie powłoka malarska nie będzie właściwe przylegać i po krótkim czasie farba zacznie odpadać.

  8. Wykonanie cokołu na dole ściany

    Ścianę przy ziemi należy oczyścić szczotką z ziemi i piasku, aby w trakcie malowania pędzel nie brudził się. W miarę możliwości należy usunąć ziemię przy ścianie na głębokość jednej cegły, oczyścić to miejsce z piasku i odczekać aż wyschnie. Niezabezpieczone cegły najpierw należy pokryć warstwą podkładową, która powinna schnąć co najmniej 12 godzin. Pomalowanie tego „cokołu” ciemniejszym kolorem sprawi, że pozostawiane podczas deszczu ślady błota, nie będą aż tak widoczne.

  9. Zabezpieczenie drzwi i ram okiennych

    Pobliskie rośliny i krzewy należy przykryć folią, a ramy okien i drzwi oraz inne drewniane elementy zabezpieczyć taśmą maskującą. W pierwszej kolejności, dużym pędzlem należy pomalować krawędzie ściany oraz miejsca osadzenia ram okiennych i drzwiowych oraz rynien. Malowane pędzlem powierzchnie powinny zachodzić na siebie z dużym naddatkiem. Należy również pamiętać o kierunku malowania od obszarów suchych w stronę miejsc mokrych.
    Nie należy zbytnio oszczędzać na ilości nakładanej farby. Nałożenie niewystarczającej ilości spowoduje, że na ścianie będą widoczne nierównomierne plamy.
    Sprawdzić numery partii używanej farby. Jeżeli nie są one identyczne, wówczas mogą wystąpić różnice w kolorze bezpośrednio po pomalowaniu lub po dłuższym czasie.

  10. Rozprowadzanie farby

    Do malowania używać wałka z długim włosiem. Wówczas mniej będą widoczne miejsca malowania na zakładkę, a i pracę będzie można wykonać znacznie szybciej. Wałek powinien być dobrze nasączony farbą. Farbę należy nakładać w formie pionowych pasów. Namoczyć wałek farbą i wykonać drugie pociągnięcie wałkiem w odległości 40 cm. Teraz należy pomalować farbą dwa ukośne pasy jeden na drugim. Farba powinna dokładnie wypełnić wszelkie szczeliny i fugi. Następnie malować od górnej krawędzi ściany w dół do jej połowy, a w kolejnym etapie dalej od połowy ściany w dół do ziemi.
    Dalej kontynuować malując kolejne pasy z lewej lub prawej strony. Do malowania mniejszych obszarów lub miejsc w sąsiedztwie drzwi lub ram okiennych używać wąskiego wałka. Zawsze należy pamiętać o wilgotnej krawędzi i wykonywać pociągnięcia od strony miejsc suchych w stronę miejsc wilgotnych.

  11. Drabina lub rusztowanie

    Na malowanie należy wybrać suchy i bezwietrzny dzień. Korzystać należy z solidnej zwykłej drabiny lub z drabiny składanej o wysokości jednego metra nad poziomem roboczym. Drabinę należy ustawić pod kątem około 15° względem ściany na stabilnej powierzchni, aby miała solidne oparcie i nie groziła upadkiem.
    Gdy podczas pracy wymagane jest sięgnięcie w bok na odległość większą niż wyciągnięte ramię, wówczas drabinę należy koniecznie przestawić.

  12. Uchwyty dystansowe

    Uchwyt dystansowy zapewnia drabinie większą stabilność i poprawia bezpieczeństwo pracy. Można go w prosty sposób dołożyć do dowolnej drabiny. Bardzo się przydaje na przykład do prac prowadzonych przy wiszących nad głową rynnach. Uchwyt dystansowy zwykle zwiększa odległość między drabiną a ścianą o 35 cm. Większe bezpieczeństwo pracy zapewni wypożyczone rusztowanie lub podnośnik koszowy.

  13. Rynny dachowe

    W wielu przypadkach konserwacja będzie również wymagana w przypadku rynien i opierzenia dachu, które trzeba pomalować. Po wypożyczeniu rusztowania lub podnośnika koszowego można dobrze ocenić stan techniczny rynny i przeprowadzić niezbędne naprawy. Informacje można również znaleźć w instrukcji krok po kroku „Konserwacja rynien dachowych” (porady).

Ocena

Oceń ten opis krok po kroku.

Malowanie ścian zewnętrznych

4.1
4.1 of 5

414 liczba głosów

  • 5
    218
  • 4
    109
  • 3
    30
  • 2
    15
  • 1
    42