Skip to content

Osadzanie wkrętów w drewnie i tworzywach sztucznych

Zlecenie wykonania pracy innej osobie nie jest tanie. Natomiast właściwe podejście pozwoli wykonać większość prac samodzielnie. Korzystając z instrukcji krok po kroku dostępnych na stronie SKIL, można zaoszczędzić czas i pieniądze. Wspomniane instrukcje krok po kroku, zawierające czytelne objaśnienia od A do Z, podzielono na kategorie prac w domu i wokół niego.Wystarczy tylko kliknąć jedną z naszych instrukcji krok po kroku i można od razu przystępować do pracy!

  1. Różne rodzaje łbów wkrętów

    Oprócz łba wkrętu z prostym nacięciem, występują łby z trzema innymi rodzajami nacięć przystosowanymi do różnych rodzajów śrubokrętów lub końcówek do wkręcania: Philips (PH), Pozidriv (PZ) oraz Torx (TX). Nacięcie Pozidriv (PZ) jest najczęściej stosowane. W porównaniu do typu PH, łby wkrętu typu PZ mają dodatkowe nacięcia. Odpowiednia końcówka do wkręcania (PZ) posiada żeberka z równoległymi krawędziami, które pasują do nacięć na łbie wkrętu. Śrubokręt lub końcówkę do wkręcania typu Pozidriv można rozpoznać po zaokrąglonej końcówce. Umożliwia ona głębsze osadzenie narzędzia we łbie wkrętu, zapewniając lepszy chwyt. Śrubokręty i końcówki do wkręcania typu Philips są ostro zakończone i mają owalne żeberka.
    (Informacje można również znaleźć w instrukcji krok po kroku „Narzędzia ręczne i tablica narzędziowa”, krok 9)

  2. Właściwy wkręt do odpowiedniej pracy

    1. Wkręt do drewna
    - Łeb: stożkowy płaski
    - Sposób osadzania: końcówka typu PZ/PH/Torx
    - Zastosowanie: ogólna obróbka drewna

    2. Wkręt do blachy
    - Łeb: walcowy, owalny, kulisty
    - Sposób osadzania: końcówka płaska
    - Zastosowanie: łączenie cienkich blach lub tworzyw sztucznych Wkręty tego typu są samogwintujące.

    3. Wkręt dwugwintowy (wkręt dwustronny)
    - Łeb: gwint do drewna (metryczny)
    - Sposób osadzania: wkręt dwustronny
    - Zastosowanie: niewidoczne połączenia pomiędzy drewnianymi panelami, belkami itp.

    4. Śruba do drewna lub wkręt z łbem sześciokątnym
    - Łeb: sześciokątny
    - Sposób osadzania: klucz lub nasadka
    - Zastosowanie: montaż ciężkich belek lub innych drewnianych elementów konstrukcyjnych

    5. Wkręt do luster
    - Łeb: stożkowy
    - Sposób osadzania: końcówka typu PZ
    - Zastosowanie: mocowanie luster i akcesoriów łazienkowych Łeb wkręta jest schowany pod chromowanymi lub plastikowymi zaślepkami.

    6. Wkręt do drewna
    - Łeb: kulisty
    - Sposób osadzania: końcówka płaska
    - Zastosowanie: ogólna obróbka drewna

    7. Wkręt do drewna
    - Łeb: owalny
    - Sposób osadzania: końcówka płaska
    - Zastosowanie: montaż okuć i akcesoriów Łeb wkrętu wystaje nad powierzchnią drewna.

    8. Wkręt montażowy
    - Łeb: stożkowy
    - Sposób osadzania: końcówka typu PZ/PH/TX
    - Zastosowanie: montaż zawiasów drzwiowych, płytek i innych elementów dekoracyjnych z otworami stożkowymi

    9. Wkręt do drewna
    - Łeb: stożkowy
    - Sposób osadzania: końcówka płaska
    - Zastosowanie: uniwersalny montaż w drewnie Przy dokręcaniu łeb wkrętu chowa się w materiale.

  3. Wkręt montażowy

    Tego rodzaju wkręty stosuje się w przypadku montażu zawiasów pasowych, zawiasów listwowych oraz zawiasów okiennych. Mają one łby o mniejszej średnicy niż zwykłe wkręty, co umożliwia ich dyskretnie ukrycie w zawiasie. Dostępne długości od 16 do 30 mm, zazwyczaj z gniazdem PZ.

  4. Wkręt do płyt MDF

    Wkręty do płyt MDF idealnie nadają się do montażu dekoracyjnych lub meblowych paneli MDF. Łeb wkrętu można szybko i w łatwy sposób ukryć. Można je wkręcać w pobliżu krawędzi bez obaw o rozszczepienie materiału. Nie jest również konieczne wstępne nawiercanie otworów. Wkręty do płyt MDF posiadają gwint o specjalnym kształcie i są dostępne w długościach od 40 do 50 mm, zazwyczaj z gniazdem TX.

  5. Wkręt podłogowy

    Wkręty podłogowe idealnie nadają się do montażu podłóg z litego drewna. Stożkowy łeb o niewielkiej średnicy można całkowite ukryć w podłodze. Nie jest konieczne wcześniejsze nawiercanie otworów, ponieważ wkręty podłogowe nie powodują rozszczepiania drewna. Dostępne długości od 35 do 55 mm, zazwyczaj z gniazdem TX.

  6. Wkręt do płyt wiórowych

    Wkręty do płyt wiórowych służą do łączenia płyt wiórowych, na przykład w przypadku wiat garażowych, konstrukcji balkonowych i innych konstrukcji nośnych. Stosuje się je również do montażu cokołów, okuć oraz listew wykończeniowych. Wkręty tego typu są dostępne z łbami stożkowymi, walcowymi i owalnymi. Dostępne długości od 35 do 200 mm, zazwyczaj z gniazdem PZ.

  7. Wkręt do płyt gipsowo-kartonowych

    Wkręty do płyt gipsowo-kartonowych nadają się do mocowania płyt gipsowo-kartonowych do drewnianych konstrukcji nośnych. Mają one łby w kształcie trąbki oraz gwint grubozwojowy. Wkręty tego typu zapewniają szybkie i solidne mocowanie. Nawiercanie otworów pod wkręty nie jest konieczne w przypadku wkrętów o grubości nie przekraczającej 2 mm. Wkręty do płyt gipsowo-kartonowych są hartowane i posiadają powłokę ochronną. Dostępne w długościach od 25 do 90 mm, zazwyczaj z gniazdem PH.

  8. Wkręty ze stali nierdzewnej

    Wkręty ze stali nierdzewnej idealne nadają się do zastosowań na zewnątrz lub w miejscach, gdzie panuje wilgoć. Wkręty tego typu są dostępne z łbami stożkowymi, walcowymi lub owalnymi i są przeznaczone do łączenia elementów drewnianych wiat garażowych, konstrukcji balkonowych i innych konstrukcji nośnych. Dostępne w długościach od 25 do 120 mm, zazwyczaj z gniazdem TX.

  9. Wkręty budowlane

    Mniejsza długość gwintu w przypadku wkrętów budowlanych ułatwia montaż. Wkręty tego typu idealnie nadają się do stosowania w konstrukcjach z drewna, takich jak więźby, czy domy z bali, wiaty garażowe, dobudówki i place zabaw. Dzięki żeberkom skrawającym pod łbem, wkręty tego łatwo ukryć w materiale. Wcześniejsze nawiercanie otworów nie jest konieczne. Wkręty tego typu są dostępne z łbem stożkowym oraz niskim łbem kulistym z kołnierzem. Długości mieszczą się w przedziale od 80 do 400 mm. Zazwyczaj występują z gniazdem TX.

  10. Śruby do drewna lub wkręty z łbem sześciokątnym

    Śruby do drewna lub wkręty z łbem sześciokątnym posiadają sześciokątny łeb i są dostępne z gwintami od M5 do M8, w długościach od 30 do 100 mm. Śruby tego typu są przeznaczone do dużych obciążeń. Na przykład, idealnie nadają się do zawieszania grzejników centralnego ogrzewania, mocowania belek lub legarów na podłożach betonowych, jak również do łączenia ciężkich nóg z blatem stołu. Do dokręcania śruby z łbem sześciokątnym należy używać klucza lub końcówki nasadowej.

Ocena

Oceń ten opis krok po kroku.

Osadzanie wkrętów w drewnie i tworzywach sztucznych

4.2
4.2 of 5

390 liczba głosów

  • 5
    256
  • 4
    57
  • 3
    15
  • 2
    12
  • 1
    50