Skip to content

Wiercenie w drewnie i tworzywach sztucznych

Zlecenie wykonania pracy innej osobie nie jest tanie. Natomiast właściwe podejście pozwoli wykonać większość prac samodzielnie. Korzystając z instrukcji krok po kroku dostępnych na stronie SKIL, można zaoszczędzić czas i pieniądze. Wspomniane instrukcje krok po kroku, zawierające czytelne objaśnienia od A do Z, podzielono na kategorie prac w domu i wokół niego.Wystarczy tylko kliknąć jedną z naszych instrukcji krok po kroku i można od razu przystępować do pracy!

  1. Wiertło do drewna

    Zwykłe wiertło do drewna służy do wykonywania otworów o średnicy do 10 mm we wszystkich rodzajach drewna. Zaletą wierteł do drewna jest ostry kolec centrujący. Dzięki niemu wiertło nie ślizga się i łatwo utrzymywać wiertarkę precyzyjnie w jednym wybranym punkcie.

  2. Świder kręty

    Świder kręty posiada ostro zakończony kolec z gwintem stożkowym zapewniający bardzo dokładne centrowanie wiertła. Hartowany, gwintowany kolec gwarantuje wywiercenie bardzo precyzyjnego, gładkiego i pozbawionego zadziorów otworu. Świdry kręte nadają się do wiercenia w drewnie miękkim, europejskich odmianach twardego drewna oraz w belkach.

  3. Wiertło piórowe

    Wiertła piórowe stosuje się tylko do wykonywania dużych otworów o średnicach powyżej 11 mm. Aby uzyskać czysty i gładki otwór, najlepiej jest wiercić do momentu, aż kolec centrujący wiertła zacznie nieznacznie wystawać z drugiej strony obrabianego elementu. Następnie obrabiany element należy obrócić i dokończyć wiercenie otworu od drugiej strony. Wiertła piórowe wyposażone są w kolec centrujący oraz ostre krawędzie skrawające po dwóch przeciwległych stronach ostrza. Wiertło tego typu nadaje się do wykonywania dużych otworów, zarówno w poprzek włókien drewna jak i w przyciętych krawędziach belek i desek. Przy tego rodzaju wiertle zawsze należy stosować większą prędkość wiercenia.

  4. Pogłębiacz stożkowy

    Pogłębiacz stożkowy służy do wykonywania stożkowego otworu pod łeb wkrętu tak, aby wkręt nie wystawał nad powierzchnię drewna. Najpierw należy wywiercić otwór pod wkręt za pomocą zwykłego wiertła, po czym, korzystając z pogłębiacza stożkowego, wykonać odpowiednio duże zagłębienie. Aby wkręt był całkowicie niewidoczny, wystarczy wykonać nieco głębszy otwór, wypełniając następnie wgłębienie szpachlówką do drewna, zaślepką lub kawałkiem kołka.

  5. Otwornica regulowana

    Otwornica regulowana wyposażona jest w ostro zakończony, centralny szpikulec oraz nóż tnący z regulacją położenia, co umożliwia wykonywanie otworów o różnych średnicach. W przypadku stosowania otwornicy, wiertarkę należy zamocować w stojaku albo mocno przymocować obrabiany element do stołu.

  6. Otwornica

    Otwornica służy do wykonywania jeszcze większych otworów w drewnie, niż te, które pozwala uzyskać wiertło piórowe. Krawędź tnąca otwornicy przypomina brzeszczot wygięty w okrąg. Najpierw za pomocą środkowego wiertła wykonuje się centralny otwór, po czym, korzystając z części z brzeszczotem, wycina się otwór o docelowej średnicy. Dostępne są również otwornice uniwersalne, które nadają się nie tylko do twardego drewna, ale również do cegły, płyty gipsowo-kartonowej, laminatu, tworzyw sztucznych i podobnych materiałów.

  7. Wiertło drążone

    Kołki do maskowania otworów z osadzonymi wkrętami można oczywiście wycinać tradycyjnymi metodami, lecz drgania wiertła utrudniają uzyskanie kołka o idealnym kształcie. Najlepsze rezultaty gwarantuje specjalne wiertło drążone zamontowane w wiertarce stacjonarnej lub wiertarce przymocowanej do stojaka.

Ocena

Oceń ten opis krok po kroku.

Wiercenie w drewnie i tworzywach sztucznych

4.1
4.1 of 5

365 liczba głosów

  • 5
    224
  • 4
    59
  • 3
    21
  • 2
    16
  • 1
    45