Skip to content

Narzędzia ręczne i tablica narzędziowa

Zlecenie wykonania pracy innej osobie nie jest tanie. Natomiast właściwe podejście pozwoli wykonać większość prac samodzielnie. Korzystając z instrukcji krok po kroku dostępnych na stronie SKIL, można zaoszczędzić czas i pieniądze. Wspomniane instrukcje krok po kroku, zawierające czytelne objaśnienia od A do Z, podzielono na kategorie prac w domu i wokół niego.Wystarczy tylko kliknąć jedną z naszych instrukcji krok po kroku i można od razu przystępować do pracy!

  1. Tablica narzędziowa

    Potrzebne narzędzia trzeba szybko odnaleźć. Po zawieszeniu ich na ścianie będą one dobrze widoczne i łatwo dostępne. W sklepach dla majsterkowiczów dostępne są różne systemy do zawieszania narzędzi.
    Wskazówka: cięższe narzędzia, na przykład młotki, należy zawieszać na dole. Jeżeli spadną, nie spowoduje to zbyt wielkich szkód. Niebezpieczne narzędzia, na przykład noże, czy strugi, należy koniecznie zawieszać poza zasięgiem dzieci.

  2. Tablica perforowana

    Większość tablic narzędziowych to „tablice perforowane” z otworami i nacięciami, w których można osadzać różnego rodzaju haczyki, zawieszki, uchwyty i pojemniki.
    Wspomniane tablice oferowane są w różnych rozmiarach. Dają one również możliwość własnej aranżacji układu.

  3. Wybór właściwego miejsca

    W pierwszej kolejności należy wybrać miejsce zamocowania tablicy narzędziowej. Przy wystarczającej ilości miejsca, można pomyśleć o zamocowaniu nad tablicą drewnianej deski z lampą jarzeniową. Dzięki niej miejsce pracy będzie zawsze dobrze oświetlone. Aby zapobiec oślepianiu, można dodatkowo przymocować kawałek listewki osłaniający lampę od przodu. Górna powierzchnia deski może być wykorzystywana jako półka na pojemniki lub elektronarzędzia. Nad deską z kolei można zawiesić szafki, ale wcześniej należy sprawdzić, czy można będzie do nich swobodnie sięgać.

  4. Jakie narzędzia do jakich prac?

    Do codziennych prac i napraw będą potrzebne podstawowe narzędzia. Powinny więc one znaleźć się w skrzynce narzędziowej lub na tablicy narzędziowej. Poniższy wykaz może okazać się przydatny, jeżeli stosujemy się do instrukcji, w których wymienione są konkretne narzędzia.

  5. Młotki

    1. Młotek stolarski łatwo rozpoznać po zwężanym końcu. Umożliwia on wbijanie małych gwoździ w drewno.
    2. Młotek do gwoździ. Zakrzywiony pazur służy do wyciągania gwoździ.
    3. Pobijak ma ciężki obuch, który zapewnia dużo większą siłę uderzenia niż zwykły młotek.
    4. Młotek gumowy stosowany jest tam, gdzie chcemy uniknąć uszkodzenia materiału lub obrabianego elementu.
    5. Młotek drewniany służy do osadzania klinów lub do pobijania dłuta.
    6. Punktak umożliwia wybijanie trzpieni zawiasów i osadzanie główek gwoździ głębiej w drewnie.

  6. Szczypce

    1. Obcęgi służą do wyciągania gwoździ i do przecinania drutu.
    2. Szczypce do pomp wodnych zapewniają mocny chwyt w przypadku rur wodnych i kanalizacyjnych. Szczypce nastawne służą do chwytania rur o najprzeróżniejszych średnicach.
    3. Kombinerki, jak sama nazwa wskazuje, to kombinacja szczypiec płaskich, obcęgów i szczypiec do pomp wodnych. Ostre krawędzie tnące służą do cięcia cienkiego drutu.
    4. Szczypce do zdejmowania izolacji służą do usuwania izolacji z przewodów i kabli elektrycznych. Szczypce te są wyposażone w śrubę regulacyjną dla przewodów o różnych przekrojach. Po nacięciu izolacji można ją ściągnąć z drutu.
    5. Obcinaczki boczne są powszechnie stosowane do przecinania przewodów i kabli (elektrycznych).
    6. Szczypce wydłużone wyposażone są w cienkie, ostro zakończone szczęki, dzięki czemu idealnie nadają się do wszelkie rodzaju prac precyzyjnych. Ząbkowana powierzchnia szczęk zapewnia mocny chwyt przy minimalnej sile ze strony użytkownika.

  7. Klucze i nasadki

    1. Klucz służy do przykręcania i odkręcania nakrętek i śrub.
    2. Klucz oczkowy podobny jest do zwykłego klucza płaskiego, ale siła wywierana jest na każdą z 6 powierzchni roboczych nakrętki lub śruby, a nie jak w przypadku zwykłego klucza płaskiego tylko na 2.
    3. Klucz nastawny pasuje do szerokiej gamy rozmiarów nakrętek i śrub. Można go zastosować, gdy nie dysponujemy kluczem o odpowiednim rozmiarze.
    4. Klucz rurowy służy do przykręcania i odkręcania elementów w trudno dostępnych miejscach.
    5. Klucz nasadowy wyposażony jest w 6 lub 12 płaszczyzn roboczych oraz w otwór o przekroju kwadratu do osadzenia w nim zwykłej rękojeści klucza nasadowego lub rękojeści z grzechotką.
    6. Klucz sześciokątny lub imbusowy ma zakrzywioną pod kątem prostym rączkę i jest zakończony sześciokątnym profilem z jednej lub z obu stron. Służy do przykręcania i odkręcania śrub z gniazdem sześciokątnym.

  8. Piły do drewna

    1. Piła do drewna służy do cięcia wszelkiego rodzaju elementów z drewna i paneli. Wspomniane piły zwykle mają uniwersalny profil zębów.
    2. Piła grzbietnica ma wzmacnianą górną krawędź. Zapewnia ona większą sztywność przy cięciu wzdłuż linii prostej.
    3. Dostępne są również małe grzbietnice z nieznacznie przesuniętymi zębami do wykonywania szybkich cięć, na przykład w drewnianych ramach lub listwach. Ta piła jest zwykle używana w połączeniu ze skrzynką uciosową (3a).
    4. Wyrzynarka posiada brzeszczot o drobnych zębach, który mocowany jest za pomocą nakrętek motylkowych do ramki w kształcie litery U. Korzystając z tego rodzaju piły należy pamiętać o trzymaniu ramki w pionie. Wówczas zęby będą skierowane ku dołowi. Drewno lub panele tnie się ciągnąć ramkę do tyłu.

  9. Piły do metali i narzędzia tnące

    1. W pile do metali wymienny brzeszczot mocowany jest solidnie do ramy piły. Zęby piły do metali skierowane są w przód.
    2. Małych rozmiarów piłka do metali nadaje się do pracy w ciasnych i trudno dostępnych miejscach.
    3. Nóż introligatorski lub nóż segmentowy wyposażony jest w odłamywalne ostrza segmentowe. Służy do cięcia skóry, materiałów winylowych, papieru, tektury i tworzyw sztucznych.
    4. Nożyk z zakrzywionym, ostro zakończonym ostrzem służy do cięcia linoleum. Tnie się nim ciągnąc ostrze ku sobie.

  10. Śrubokręty

    1. Przy doborze właściwego śrubokręta należy mieć zawsze na uwadze rodzaj i rozmiar końcówki. Z tego względu w zestawie narzędzi zawsze powinno znajdować się kilka różnych śrubokrętów. Oto najczęściej używane rodzaje śrubokrętów: płaski (1a), krzyżowy (Posidrive) PZ (1b), krzyżowy (Phillips) PH (1c) i typu torx (1d).
    2. Trzonek śrubokręta dla elektryków lub z atestem VDE jest pokryty izolacją z tworzywa sztucznego. Śrubokręty te dostępne są w wielu różnych rozmiarach. Końcówka pasuje do śrubek i małych wkrętów stosowanych w oprawach elektrycznych i kostkach.
    3. Próbnik napięcia służy do kontroli obecności napięcia zasilającego (220 - 240 V). Test przeprowadza się dotykając zacisku lub przewodu elektrycznego końcówką próbnika i trzymając palec na metalowym styku w tylnej części rękojeści. Święcąca lampka próbnika sygnalizuje, że dany zacisk lub podzespół znajduje się pod napięciem. Przed przystąpieniem do pracy należy koniecznie odłączyć wtyczkę od gniazda elektrycznego lub wyłączyć stosowną grupę bezpieczników w szafce pomiarowej

  11. Narzędzia do wiercenia

    1. Do wstępnego nawiercania otworów pod wkręty w drewnie lub innych miękkich materiałach można używać zwykłej wiertarki ręcznej lub świdra ręcznego.
    2. Szydło służy do wykonywania otworów w miękkich odmianach drewna, jak również do zaznaczania miejsc otworów lub linii, albo do nakłuwania otworów w materiałach.
    3. Akumulatorową wiertarko-wkrętarkę można używać do wiercenia oraz do osadzania i usuwania wkrętów, jak również do piaskowania, polerowania i szlifowania.

  12. Pilniki i narzędzia do strugania

    1. Dłuta do drewna są oferowane z końcówkami w różnych rozmiarach, od szerokich do wąskich. Służą one do obróbki drewna. Gdy potrzebna jest większa siła, można do pobijania użyć gumowego lub drewnianego młotka.
    2. Dostępne są pilniki płaskie, półokrągłe, albo o przekroju kwadratowym lub trójkątnym. Służą one do wygładzania powierzchni metalowych, plastikowych i drewnianych, oraz do usuwania zadziorów i nierówności na krawędziach.
    3. Strug drewniany służy do usuwania cienkich warstw drewna. Głębokość strugania można regulować poluzowując klin mocujący nóż i przesuwając nieznacznie nóż.
    4. Przecinak ślusarski służy do usuwania fragmentów muru lub do wykonywania otworów i bruzd pod puszki elektryczne, rury i kanały kablowe.

  13. Narzędzia pomocnicze

    1. Owinięcie papierem ściernym klocka do szlifowania ułatwi uzyskanie gładkich i płaskich powierzchni szlifowanych. Zawsze należy szlifować wzdłuż włókien.
    2. Szczotka druciana przyda się do usuwania zabrudzeń i rdzy. Szczotka zwykle wykonana jest ze stali, ale w przypadku bardziej miękkich materiałów można stosować szczotki z brązu lub miedzi.
    3. Szpachelka służy do wypełniania otworów i pęknięć w ścianach, drewnie lub metalu. Można jej używać do zeskrobywania warstw starej farby lub resztek tapet.
    4. Ściski są wykorzystywane do unieruchamiania względem siebie obrabianych elementów, na przykład w przypadku ich sklejania. Obrabiany element dobrze jest osłonić kartonem, drewnianym klockami lub sklejką.
    5. Jak sama nazwa wskazuje, ściski szybkomocujące pozwalają szybciej unieruchomić przedmioty niż zwykłe ściski, gwarantując przy tym solidne dociśnięcie elementów.

  14. Przyrządy pomiarowe

    1. Dobrze znana taśma miernicza łatwo mieści się w kieszeni.
    2. Często poręczniejsza jest miara składana, ponieważ w odróżnieniu od taśmy mierniczej jej koniec nie wygina się w przypadku wykonywania pomiarów z pewnej odległości. Gwarantuje ona również precyzyjniejszy pomiar.
    3. Suwmiarka to przyrząd mierniczy do wykonywania precyzyjnych pomiarów wewnętrznych i zewnętrznych, jak również do mierzenia głębokości. Wyposażona jest ona w 2 pary szczęk do wykonywania pomiarów wewnętrznych i zewnętrznych, jak również w głębokościomierz. Zwykłe suwmiarki zaopatrzone są w podziałkę kreskową na prowadnicy do pomiarów bezpośrednich. Dostępne są również modele z wyświetlaczem cyfrowym.
    4. Kątownik pozwala sprawdzić, czy jedna część elementu znajduje się pod kątem prostym względem drugiej.
    5. Skośnica służy do przenoszenia miary kąta z jednego elementu na drugi. Kąt między liniałem ruchomym a liniałem stałym można ustawiać za pomocą nakrętki motylkowej, aby można było powielać ten sam kąt i skontrolować go po zakończeniu cięcia.
    6. W każdym zestawie narzędzi nie może oczywiście zabraknąć poziomicy. Pęcherzyk powietrza ustawiony precyzyjnie w środku między 2 znacznikami libelli wskazuje, że dany element znajduje się dokładnie w poziomie lub w pionie.

  15. Sprzęt bezpieczeństwa i ochrony osobistej

    Zawsze należy stosować właściwy sprzęt ochrony osobistej zabezpieczający użytkownika podczas pracy przed hałasem, pyłem lub iskrami. Na przykład:
    1. Rękawice robocze
    2. Maska przeciwpyłowa
    3. Ochraniacze na uszy
    4. Okulary ochronne

    W pobliżu stanowiska pracy dobrze jest również mieć apteczkę pierwszej pomocy oraz gaśnicę / koc gaśniczy / wiaderko z wodą.

  16. Narzędzia elektryczne

    Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że dostępne są również elektryczne wersje większości opisanych tutaj narzędzi. Są one zwykle zbyt duże, aby przechowywać je na tablicy narzędziowej.
    • Zszywacze
    • Wiertarki udarowe
    • Przyrządy laserowe i pomiarowe
    • Szlifierki kątowe
    • Wiertarki udarowe
    • Opalarki
    • Wyrzynarki
    • Strugi
    • Frezarki górnowrzecionowe
    • Szlifierki
    • Pilarki tarczowe
    • Piły szablaste
    • Wiertarki

Ocena

Oceń ten opis krok po kroku.

Narzędzia ręczne i tablica narzędziowa

3.9
3.9 of 5

421 liczba głosów

  • 5
    238
  • 4
    72
  • 3
    20
  • 2
    22
  • 1
    69