Skip to content

Docinanie drzwi

Zlecenie wykonania pracy innej osobie nie jest tanie. Natomiast właściwe podejście pozwoli wykonać większość prac samodzielnie. Korzystając z instrukcji krok po kroku dostępnych na stronie SKIL, można zaoszczędzić czas i pieniądze. Wspomniane instrukcje krok po kroku, zawierające czytelne objaśnienia od A do Z, podzielono na kategorie prac w domu i wokół niego.Wystarczy tylko kliknąć jedną z naszych instrukcji krok po kroku i można od razu przystępować do pracy!

  1. O czym należy wiedzieć przed przystąpieniem do pracy?

    Drzwi płytowych nie można docinać zbyt mocno od dołu. Wspomniane drzwi to nic innego, jak drewniana rama z przymocowanymi do niej dwiema płytami pilśniowymi. Maksymalnie można je przyciąć o 1 cm. Drzwi laminowane lub z MDF można skrócić nieco bardziej. Na rynku występują dwa rodzaje drzwi wewnętrznych: drzwi bezprzylgowe i przylgowe. Drzwi bezprzylgowe chowają się całkowicie w futrynie i są mocowane na zawiasach. Drzwi przylgowe chowają się tylko częściowo w futrynie, a wystająca ich część, tak zwana przylga, opiera się z zewnątrz o futrynę. Tego rodzaju skrzydło drzwiowe zawiesza się na zawiasach bolcowych, które umożliwiają wysunięcie skrzydła z futryny.

  2. Wykonanie pomiarów

    Jeżeli zachodzi potrzeba wymiany starego skrzydła, najpierw należy zmierzyć wymiary otworu drzwiowego. W tym celu można użyć miary stolarskiej, która jest łatwa w użyciu i zapewnia precyzyjny pomiar. Najpierw należy zmierzyć wysokość, a następnie szerokość. Pomiar szerokości należy wykonać dwukrotnie: u góry i u dołu futryny. W przypadku rozbieżnych wyników pomiaru szerokości należy uwzględnić większy wymiar. U góry między skrzydłem a futryną wymagana jest 2-milimetrowa szczelina. W przypadku wymiany skrzydła drzwiowego dobrze jest również wymienić zawiasy.

  3. Skracanie na długość

    Aby drzwi mogły się swobodnie otwierać i zamykać, u góry i dołu należy pozostawić luz od 4 do 8 mm. U dołu drzwi zaznaczyć ołówkiem, ile materiału należy usunąć. Następnie korzystając z punktaka, wybić kołki z zawiasów. Jeżeli nie dysponujemy punktakiem, można użyć dużego gwoździa.

  4. Linia prosta

    Korzystając z kątownika, wykreślić linię prostą przez całą szerokość skrzydła drzwiowego pod kątem prostym względem pionowych krawędzi. Po umieszczeniu skrzydła na stabilnym stole warsztatowym lub koźle, zapewniającym dobre oparcie, zestrugać lub odciąć zaznaczony pas materiału od spodu skrzydła, po czym wyrównać krawędź cięcia papierem ściernym. Trzymanie struga pod kątem względem kierunku strugania ułatwi wykonywanie tej czynności.

  5. Szlifierka taśmowa

    W przypadku korzystania ze szlifierki taśmowej, należy mieć na uwadze dużą wydajność usuwania materiału i zachować ostrożność podczas pracy. Przed przystąpieniem do szlifowania konieczna jest kontrola prawidłowego wyrównania taśmy szlifierskiej. W tym celu należy obracać pokrętłem naciągu, aż taśma zacznie się poruszać idealnie w linii prostej względem podstawy. Narzędzie należy przesuwać ze stałą prędkością po powierzchni, z uwagi na dużą szybkość usuwania materiału. Brak płynności spowoduje powstawanie nierówności w drewnie. Do szlifowania drzwi najlepiej używać grubego papieru ściernego o ziarnistości 40.

  6. Odcięcie wąskiego paska

    W przypadku konieczności odcięcia wąskiego paska materiału, dobrze jest od spodu drzwi przymocować za pomocą ścisków drewnianą deseczkę. Ułatwi ona w znacznym stopniu cięcie. Dolną krawędź drzwi dobrze jest zabezpieczyć przed wilgocią farbą lub lakierem. Docięte i w ten sposób zabezpieczone skrzydło można teraz ponownie zawiesić na zawiasach.

  7. Docinanie drzwi na prawidłową szerokość

    Najpierw należy sprawdzić, czy krawędź skrzydła z zawiasami jest równoległa do futryny. Jeżeli nie jest, konieczne będzie jej zestruganie, aby uzyskać prawidłowe dopasowanie. Aby zapewnić odpowiednią szczelinę umożliwiającą swobodne obracanie się skrzydła w futrynie, wewnątrz futryny od strony z zawiasami można przymocować drewnianą listewkę o grubości 6 mm i dosunąć do niej skrzydło. U dołu drzwi zaznaczyć ołówkiem ile materiału należy usunąć.

  8. Prac wykończeniowe

    Położyć drzwi na koźle i wykonać cięcie wzdłuż zaznaczonej linii. Jeżeli konieczne jest usunięcie materiału o grubości ponad 5 mm w przypadku skrzydła drzwiowego z szybą lub kilkoma mniejszymi szybami, wówczas z każdej strony należy usunąć połowę wymaganej grubości. W przeciwnym razie drzwi będą asymetryczne. Zestruganie około 1,5 mm materiału na skos ze spadkiem do środka powinno wyeliminować opory przy zamykaniu drzwi.

Ocena

Oceń ten opis krok po kroku.

Docinanie drzwi

3.6
3.6 of 5

310 liczba głosów

  • 5
    146
  • 4
    48
  • 3
    29
  • 2
    19
  • 1
    68