Skip to content

Cięcie pod kątem

Zlecenie wykonania pracy innej osobie nie jest tanie. Natomiast właściwe podejście pozwoli wykonać większość prac samodzielnie. Korzystając z instrukcji krok po kroku dostępnych na stronie SKIL, można zaoszczędzić czas i pieniądze. Wspomniane instrukcje krok po kroku, zawierające czytelne objaśnienia od A do Z, podzielono na kategorie prac w domu i wokół niego.Wystarczy tylko kliknąć jedną z naszych instrukcji krok po kroku i można od razu przystępować do pracy!

  1. Skrzynka uciosowa

    Najtańszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o cięcia na skos, jest skrzynka uciosowa. Jest ona zwykle wykonana z plastiku lub drewna i zaopatrzona w szczeliny do cięcia pod kątem 45° lub 90°. Są również dostępne skrzynki uciosowe z większą liczbą szczelin oferujące większy wybór kątów cięcia. Drewniany element do przycięcia należy przymocować ściskami do tylnej ścianki skrzynki uciosowej. Do cięcia używać grzbietnicy z szerokim brzeszczotem. Pokazana na rysunku, stosunkowo wąska skrzynka uciosowa nadaje się do drobniejszych prac, na przykład do przycinania drewnianych listewek na ramkę obrazu i innych małych elementów z drewna.

  2. Ręczna ukośnica z prowadnicą

    W przypadku tego narzędzia piła jest przymocowana do poziomego pręta lub prowadnicy. Mechanizm pozwala precyzyjnie ustawić kąt 22.5°, 30°, 45°, 60° i 90° pomiędzy obrabianym elementem a piłą. Wymiana zużytego brzeszczotu piły nie nastręcza większych trudności.

  3. Ukośnica elektryczna

    Cięcia na skos najwygodniej i najszybciej można wykonać przy użyciu ukośnicy elektrycznej. W przypadku tej pilarki nie występują ograniczenia co do szerokości przycinanego elementu. Prędkość wspomnianych pilarek można płynnie regulować. Są one również zaopatrzone w końcówkę do podłączenia odkurzacza w celu odsysania pyłu.

  4. Praca z ukośnicą

    W przypadku cięcia belki lub cokołu, najpierw należy precyzyjnie odmierzyć miejsce cięcia i zaznaczyć je ołówkiem.
    Ustawić piłę pod właściwym kątem i unieruchomić element, na przykład przy użyciu ścisków stolarskich. Jeżeli nie jesteśmy pewni, co do dokładnej wartości kąta, najpierw można wykonać cięcie próbne w kawałku drewna z odpadów.
    Przed przystąpieniem do cięcia najpierw należy sprawdzić, czy brzeszczot piły jest wystarczająco ostry. W przeciwnym razie krawędź cięcia będzie poszarpana, a cięcie będzie wymagało dużego wysiłku. Najlepsze rezultaty można uzyskać używając brzeszczota z drobnymi zębami.

  5. Wskazówka

    Jeżeli piła często zakleszcza się, dobrze jest przesmarować jej brzeszczot świecą. Wosk umożliwi płynne cięcie.
  6. Szerokość cięcia

    Maksymalna szerokość lub głębokość cięcia ukośnicą elektryczną zależy od średnicy tarczy. Maksymalna szerokość cięcia równa jest średnicy tarczy, która zwykle wynosi 250 mm. Ukośnice elektryczne mogą być wyposażone w dwie szyny prowadzące. Umożliwiają one przesuwanie pilarki ku sobie, dzięki czemu można uzyskać większą szerokość cięcia.

  7. Cięcie

    Zmierzyć kąt skosu, na przykład przy użyciu kątownika. Jeżeli oba elementy drewna tworzą kąt prosty, kąt między nimi wynosi 90°. W tym przypadku dwa skośne cięcia, jakie należy wykonać, wynoszą 45°. Skrzynka uciosowa daje możliwość cięcia pod kątem 45° w lewo lub w prawo. Aby uzyskać najlepszy efekt wizualny, należy upewnić się, że po przycięciu i połączeniu ta sama strona obrabianego elementu będzie widoczna od wewnątrz i na zewnątrz. Jeżeli mamy doświadczenie w cięciach skośnych, można również zastosować wewnętrzne łączenie na skos dwóch elementów z drewna w celu uzyskania elementu o większej długości. Można w ten sposób zapewnić eleganckie połączenie dwóch desek lub listew.

  8. Dowolny kąt cięcia

    Płynny wybór kąta cięcia na skos pozwala uzyskać połączenie pod dowolnym kątem. W przypadku nietypowych kątów, eleganckie połączenie można uzyskać odmierzając wybrany kąt skosu za pomocą kątownika nastawnego lub szablonu konturu. Ustawić kątownik dokładnie na połowę wspomnianego kąta i odznaczyć go na każdym z elementów. Następnie ustawić na ukośnicy ten sam kąt, co pozwoli uzyskać elegancko wykończone połączenie.

Ocena

Oceń ten opis krok po kroku.

Cięcie pod kątem

3.6
3.6 of 5

527 liczba głosów

  • 5
    249
  • 4
    82
  • 3
    35
  • 2
    33
  • 1
    128