Skip to content

Zrywanie tapet

Zlecenie wykonania pracy innej osobie nie jest tanie. Natomiast właściwe podejście pozwoli wykonać większość prac samodzielnie. Korzystając z instrukcji krok po kroku dostępnych na stronie SKIL, można zaoszczędzić czas i pieniądze. Wspomniane instrukcje krok po kroku, zawierające czytelne objaśnienia od A do Z, podzielono na kategorie prac w domu i wokół niego.Wystarczy tylko kliknąć jedną z naszych instrukcji krok po kroku i można od razu przystępować do pracy!

  1. Przygotowanie

    Podczas zrywania tapet trudno jest uniknąć bałaganu. Wszędzie pełno jest wody, resztek tapety i kleju. Dobrym zabezpieczeniem przed wodą jest folia lub brezent. Przed przystąpieniem do pracy należy przesunąć na środek pokoju szafki i inne meble, założyć stare ubranie i sprawdzić, czy do dyspozycji jest solidna drabina. Gniazdka i wyłączniki elektryczne wymagają szczególnej uwagi. Należy je starannie okleić taśmą maskującą. Przed przystąpieniem do tej czynności, na tablicy rozdzielczej należy odłączyć obwody elektryczne pomieszczenia, w którym wykonywane są prace, a następnie sprawdzić, czy punkty zasilania w danym pomieszczeniu zostały rzeczywiście wyłączone.

  2. Korzystanie z płynu do usuwania tapet

    W przypadku ścian o stosunkowo niewielkiej powierzchni można użyć płynu do usuwania tapet. Środek należy rozcieńczyć zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu. Gotowy roztwór nakłada się obficie za pomocą szczotki do tapet. Po odczekaniu kilku minut, gdy roztwór wsiąknie w tapetę, można przystąpić do jej zdzierania za pomocą szerokiej szpachelki. Po skończonej pracy, ścianę należy dokładnie zmyć wodą używając w tym celu twardej szczotki. Do wypełniania ewentualnych pęknięć lub innych ubytków, jak również szczelin między płytami kartonowo-gipsowymi stosuje się masę szpachlową. Po wyschnięciu, szpachlowane miejsca należy przeszlifować w celu usunięcia nierówności i wygładzenia powierzchni.

  3. Lekka tapeta

    Należy wykonać nacięcia w tapecie lub za pomocą wałka perforacyjnego zrobić w niej niewielkie otwory. Przy użyciu gąbki lub czystej szczotki nanieść rozpuszczony w ciepłej wodzie środek do usuwania tapet. Odczekać kilka minut, aby tapety dobrze nasiąkły. Teraz można przystąpić do usuwania tapet używając w tym celu szerokiej szpachelki. Resztki tapety można usunąć za pomocą papieru ściernego.

  4. Ciężka tapeta

    Za pomocą wałka perforacyjnego należy zrobić w tapecie niewielkie otwory. Teraz można skorzystać z urządzenia parowego. Wykonane otwory ułatwiają penetrację pary od tyłu tapety, dzięki czemu łatwiej ją oderwać. Jest to skuteczna metoda usuwania odpornych na wilgoć tapet pokrytych farbą.

    Tapeta winylowa
    Tapeta winylowa składa się z dwóch warstw, które należy usuwać oddzielnie. Wierzchnią warstwę można oderwać od spodniej bez konieczności stosowania specjalnego płynu. Nową tapetę można kłaść bezpośrednio na tę spodnią warstwę. Jeżeli jednak konieczne jest usunięcie wszystkich warstw, należy użyć wałka perforacyjnego lub szczotki drucianej, a następnie urządzenia parowego do usuwania tapet.

    Papier gładziowy
    Papier gładziowy można łatwo oderwać od ściany.

  5. Raufaza

    Do kładzenia tego rodzaju tapet stosuje się klej wodorozcieńczalny. W tapecie należy wykonać nacięcia lub otworki za pomocą cięższego wałka perforacyjnego. Łatwiej nim przebić grubą tapetę i dostać się do warstwy kleju. Za pomocą gąbki namoczyć tapetę gorącą wodą.
    Raufazę zwykle maluje się farbą emulsyjną. Jest ona wodoszczelna, co sprawia, że tapetę jeszcze trudniej usunąć przy użyciu pary i nasączania. Jedyną możliwością jest wówczas przeszlifowanie powierzchni przed przystąpieniem do zrywania tapety. Można również zrezygnować ze usuwania tapety, a zamiast tego przemalować ją na wybrany kolor. W ten sposób można zaoszczędzić sporo czasu i wysiłku.

  6. Tapeta malowana

    Ściany pomalowane farbą akrylową można zmyć wodą z mydłem z dodatkiem środka odtłuszczającego. Powierzchnię ścian w miejscach, gdzie farba jest uszkodzona lub łuszczy się, należy przeszlifować, co zapewni lepszą przyczepność tapety. Przed przyklejeniem tapety wskazane jest zagruntowanie ścian.

  7. Urządzenie parowe do usuwania tapet

    W przypadku dużych powierzchni najlepiej skorzystać z urządzenia parowego do usuwania tapet. Po napełnieniu urządzenia wodą należy poczekać, aż woda osiągnie temperaturę roboczą. Pracę zaczynamy od górnego narożnika powoli przesuwając dyszę parową, aby wydłużyć czas oddziaływania pary w jednym miejscu. Dzięki temu tapeta ulegnie zmiękczeniu, co ułatwi jej zrywanie za pomocą szerokiej szpachelki. Czynność tę należy wykonywać starannie i płynnie. W przeciwnym razie można uszkodzić powierzchnię ściany, która będzie później wymagała szpachlowania. Należy posuwać się z góry na dół, gdyż woda kapiąca z urządzenia parowego będzie spływać po ścianie zwilżając dodatkowo znajdującą się poniżej tapetę. Jeżeli klej łatwo ulegnie zmiękczeniu, wówczas można (delikatnie!) odrywać duże fragmenty tapety pomagając sobie przy tym szpachelką. Na koniec resztki tapety i kleju należy usunąć papierem ściernym.

  8. Wykończenie powierzchni

    Po zerwaniu tapety na ścianie zawsze pozostają jej niewielkie fragmenty. Miejsca te można dobrze namoczyć, a resztki tapety zeskrobać szpachelką, bądź też zeszlifować je papierem ściernym. Ubytki lub inne uszkodzenia wypełnia się masą szpachlową do ścian, którą trzeba następnie starannie wygładzić przy użyciu szpachelki.

Ocena

Oceń ten opis krok po kroku.

Zrywanie tapet

3.9
3.9 of 5

242 liczba głosów

  • 5
    137
  • 4
    38
  • 3
    15
  • 2
    13
  • 1
    39