Skip to content

Naprawa drewnianej ramy okiennej

Zlecenie wykonania pracy innej osobie nie jest tanie. Natomiast właściwe podejście pozwoli wykonać większość prac samodzielnie. Korzystając z instrukcji krok po kroku dostępnych na stronie SKIL, można zaoszczędzić czas i pieniądze. Wspomniane instrukcje krok po kroku, zawierające czytelne objaśnienia od A do Z, podzielono na kategorie prac w domu i wokół niego.Wystarczy tylko kliknąć jedną z naszych instrukcji krok po kroku i można od razu przystępować do pracy!

  1. Usunięcie zmurszałych fragmentów ramy

    W pierwszej kolejności należy zabezpieczyć szybę przed stłuczeniem podczas pracy. Następnie za pomocą młotka i długa usunąć zmurszałe drewno.

  2. Dokładne oczyszczenie

    Dokładnie oczyścić również mniejsze powierzchnie na ramie okiennej ze zmurszałym drewnem. Starannie uprzątnąć i oczyścić miejsce pracy.

  3. Uzupełnianie ubytków masą szpachlową

    Po dokładnym oczyszczeniu wszystkich miejsc, uzupełnić ubytki masą szpachlową do drewna. Działa ona zarówno jak klej i jak szpachlówka. Po wyschnięciu wyszlifować dane miejsce, następnie nałożyć końcową warstwę szpachlówki, którą po wyschnięciu należy szlifować, aż do uzyskania gładkiej powierzchni. Po tych wszystkich czynnościach ramę okienną można pomalować.

  4. Wymiana większych ubytków

    Jeżeli drewno zmurszało na większym obszarze, najlepiej wymienić cały fragment ramy okiennej. Lepiej jest usunąć więcej zdrowego drewna, niż pozostawić odrobinę zmurszałego. Krawędzie ubytku należy obrobić w taki sposób, aby były w miarę możliwości proste, a uzyskane płaszczyzny prostopadłe względem siebie. Następnie miejsce to należy starannie oczyścić pędzlem lub odkurzyć.

  5. Wykonanie sztukowanej wstawki

    Z tego samego gatunku drewna co rama wykonać nowy fragment ramy odpowiadający kształtem ubytkowi.

  6. Wklejenie sztukowanej wstawki za pomocą żywicy epoksydowej

    Obie części pokryć nierozcieńczoną żywicą epoksydową. Odczekać chwilę, aby żywica zaczęła żelować, po czym wpasować sztukowaną wstawkę w ubytek. Żywica epoksydowa działa również jak wypełniacz. Można więc jej użyć do wypełnienia szczelin między wstawką a ramą okienną.

  7. Szlifowanie i malowanie

    Po zakończeniu naprawy wystarczy tylko wyszlifować dane miejsce, aby uzyskać płaską i gładką powierzchnię, i pomalować ramę.

Ocena

Oceń ten opis krok po kroku.

Naprawa drewnianej ramy okiennej

3.9
3.9 of 5

362 liczba głosów

  • 5
    186
  • 4
    78
  • 3
    18
  • 2
    27
  • 1
    53