Skip to content

Mocowanie półek

Zlecenie wykonania pracy innej osobie nie jest tanie. Natomiast właściwe podejście pozwoli wykonać większość prac samodzielnie. Korzystając z instrukcji krok po kroku dostępnych na stronie SKIL, można zaoszczędzić czas i pieniądze. Wspomniane instrukcje krok po kroku, zawierające czytelne objaśnienia od A do Z, podzielono na kategorie prac w domu i wokół niego.Wystarczy tylko kliknąć jedną z naszych instrukcji krok po kroku i można od razu przystępować do pracy!

  1. Wybór miejsca do zamocowania półki

    W pierwszej kolejności należy ustalić dokładnie, gdzie półka ma być zamocowana i co będzie na niej stawiane. Głębokość półki na książki będzie inna niż półki, na której będą trzymane kwiaty. Półkę o odpowiednim rozmiarze przyłożyć do ściany w miejscu, gdzie ma być zamocowana. Korzystając z poziomicy, ustawić półkę idealnie w poziomie i zaznaczyć na ścianie dolną jej krawędź.

  2. Wiercenie w płytkach

    Jeżeli półka będzie wieszana na płytkach, najpierw należy sprawdzić, czy można tak ją ustawić, aby otwory wypadały w fugach między płytkami. Dzięki temu płytki nie ulegną uszkodzeniu i będziemy mieć pewność, że półka wisi w poziomie. Jeżeli nie uda się uniknąć wiercenia w płytkach, miejsce otworu należy zaznaczyć na dwóch skrzyżowanych paskach taśmy maskującej. Taśma zapobiegnie ślizganiu się wiertła. Głębokość wierconego otworu powinna być nieznacznie większa niż długość kołka rozporowego, który powinien w całości schować się pod płytką. Można w ten sposób uniknąć pękania płytek przy osadzaniu wkrętów.

  3. Liczba wsporników

    Półka może opierać się na dwóch lub większej liczbie wsporników przykręcanych do ściany. Nie mogą one być za bardzo oddalone od siebie, aby półka nie wyginała się na środku. Liczba wsporników zależy od długości półki i ciężaru przedmiotów, które będą na niej umieszczane. W przypadku półki wykonanej z płyty wiórowej o grubości 16 mm, prawidłowy odstęp między wspornikami powinien wynosić od 40 do 60 cm. Przy litym drewnie lub płycie MDF o grubości 18 mm odległość ta powinna wynosić od 50 do 70 cm, a w przypadku sklejki o grubości 18 mm odstęp ten można zwiększyć do 90 cm.

  4. Zaznaczanie miejsc otworów na ścianie

    Górną krawędź wspornika wyrównać z linią zaznaczoną wcześniej ołówkiem w punkcie 1. Po zaznaczeniu miejsca pierwszego otworu sprawdzić, czy wspornik ustawiony jest w pionie i dopiero wówczas zaznaczyć miejsca pozostałych otworów. W ten sam sposób zaznaczyć miejsca otworów do zamocowania drugiego wspornika (pozostałych wsporników).

  5. Dobór właściwych wkrętów i kołków w zależności od rodzaju ściany

    Zawsze należy używać właściwego wiertła w zależności od materiału, z którego wykonano ścianę. W przypadku małych wsporników używać wkrętów 45 x 4 mm, a przy większych – wkrętów 45 x 6 mm. Gdy ściana wykonana jest z płyt kartonowo-gipsowych lub betonu komórkowego, potrzebne będą specjalne kołki.

  6. Wskazówka

    Aby uniknąć wyginania się półki, na przykład po ustawieniu na niej ciężkich książek, do przedniej krawędzi półki można przymocować dodatkową listewkę drewnianą. Wzmocni ona półkę i zwiększy jej sztywność, a sama półka będzie sprawiać wrażenie solidniejszej.

Ocena

Oceń ten opis krok po kroku.

Mocowanie półek

4.2
4.2 of 5

210 liczba głosów

  • 5
    138
  • 4
    32
  • 3
    7
  • 2
    12
  • 1
    21