Skip to content

Nakładanie masy uszczelniającej

Zlecenie wykonania pracy innej osobie nie jest tanie. Natomiast właściwe podejście pozwoli wykonać większość prac samodzielnie. Korzystając z instrukcji krok po kroku dostępnych na stronie SKIL, można zaoszczędzić czas i pieniądze. Wspomniane instrukcje krok po kroku, zawierające czytelne objaśnienia od A do Z, podzielono na kategorie prac w domu i wokół niego.Wystarczy tylko kliknąć jedną z naszych instrukcji krok po kroku i można od razu przystępować do pracy!

  1. Rodzaje mas uszczelniających

    Skład masy uszczelniającej określa stopień jej elastyczności i szybkość twardnienia. Silikon uniwersalny nadaje się do użytku ogólnego. Do łazienki lub innych wilgotnych pomieszczeń najlepiej nadaje się silikon sanitarny odporny na pleśnie. Spoina wykonana z tego silikonu nie czernieje z czasem. Niektóre masy uszczelniające można malować, a inne nie.

  2. Wiązanie

    Nie wszystkie rodzaje mas uszczelniających nadają się do każdego zastosowania. Niektórych akrylowych mas uszczelniających nie można stosować na szkle, płytkach ceramicznych i innych gładkich powierzchniach, podczas gdy guma silikonowa, teflon i bitumen charakteryzują się lepszą przyczepnością do powierzchni bitumicznych i pokryć dachowych. W niektórych przypadkach przyczepność można poprawić stosując najpierw warstwę gruntującą.

  3. Malowanie spoin z mas uszczelniających

    Większość mas uszczelniających dostępnych jest w kolorze białym, szarym, czarnym lub w postaci masy przezroczystej. Można wybrać masę uszczelniającą w kolorze najlepiej pasującym do znajdującej się pod spodem powierzchni, albo pomalować spoinę farbą w odpowiednim kolorze. Najpierw należy sprawdzić na opakowaniu, czy dana masa uszczelniająca umożliwia malowanie po niej. Chcąc zamalować spoinę, należy pamiętać, że farba sama w sobie nie jest elastyczna i może później pękać w przypadku naprężeń występujących w miejscu łączenia.

  4. Utlenianie

    Jeżeli masa uszczelniająca zawiera składniki kwasowe, na znajdującej się pod nią powierzchni może zachodzić proces utleniania. Może to mieć miejsce na lustrach, płytkach z kamienia i marmuru, aluminium lub miedzi. Aby uniknąć tego zjawiska, należy wybrać bezkwasową masę uszczelniającą. Można to łatwo sprawdzić po zapachu od spodu tuby.

  5. Oczyszczanie powierzchni

    Gdy zachodzi potrzeba wypełnienia pęknięcia w narożniku ściany, najpierw należy usunąć luźny materiał za pomocą trójkątnego skrobaka lub ostrego noża. Następnie oczyścić szczelinę pędzlem lub odkurzaczem. Dodatkowo spirytusem lub środkiem odtłuszczającym usunąć wszelkie ślady kleju, masy uszczelniającej lub oleju.

  6. Maskowanie

    Gdy zależy nam na czystości i nie mamy pewności, czy uda nam się uzyskać idealnie prostą spoinę masy uszczelniającej zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach, wówczas najlepiej użyć taśmy maskującej. Taśmę należy przykleić po obu stronach linii do spoinowania i usunąć zanim jeszcze masa uszczelniająca wyschnie.

  7. Używanie tub z masą uszczelniającą

    Za pomocą noża segmentowego odciąć końcówkę tuby. Następnie odciąć niewielką część końcówki dyszy aplikatora, aby uzyskać wąski pasek nakładanej masy uszczelniającej. W przypadku odcięcia większej części końcówki dyszy, uzyskany pasek masy uszczelniającej będzie szerszy. Pasek masy uszczelniającej powinien być o 1 do 2 mm szerszy niż szczelina do wypełnienia. Tak przygotowaną tubę należy następnie włożyć do wyciskacza pistoletowego. Pociągnięcie za rączkę uruchamia wypływ masy uszczelniającej z dyszy aplikatora. Gdy tylko pojawi się masa uszczelniające, należy zwolnić nacisk.

  8. Spoinowanie

    W praktyce najlepiej sprawdza się pozycja robocza, w której wyciskacz pistoletowy trzymany jest pod kątem 45° i przesuwany ku sobie. Estetyka i jakość spoiny zależą od szybkości przesuwania pistoletu. W przypadku zbyt małej szybkości uzyskana spoina będzie miała nierówną i nieregularną powierzchnię. Ponadto niepotrzebnie rośnie zużycie masy uszczelniającej. Z kolei przy zbyt dużej szybkości szczelina nie zostanie prawidłowo wypełniona. Po dojściu do końca spoiny należy zwolnić rączkę i nacisnąć przycisk lub dźwignię w tylnej części wyciskacza pistoletowego. Nastąpi zwolnienie nacisku, co spowoduje natychmiastowe zatrzymanie wypływu masy uszczelniającej. Zaniechanie tego spowoduje, że masa uszczelniająca dalej będzie wypływać z dyszy.

  9. Wykańczanie spoiny z masy uszczelniającej

    Zwilżyć palec w wodzie z mydłem przygotowanej wcześniej w miseczce, i wygładzić spoinę. Mydło zapobiega przyklejaniu się masy uszczelniającej do palca. Wodę z mydłem można także rozpylić za pomocą zraszacza do roślin. Resztki masy uszczelniającej usunąć przy użyciu wody z mydłem. Gdy masa uszczelniająca wyschnie, zabrudzenia można usunąć za pomocą noża i twardej gąbki. Dostępne są specjalne szpachelki i środki czyszczące do nakładania i usuwania mas uszczelniających.

Ocena

Oceń ten opis krok po kroku.

Nakładanie masy uszczelniającej

4.3
4.3 of 5

649 liczba głosów

  • 5
    398
  • 4
    146
  • 3
    32
  • 2
    20
  • 1
    53