Skip to content

Mocowanie płaskiego odbiornika telewizyjnego na ścianie

Zlecenie wykonania pracy innej osobie nie jest tanie. Natomiast właściwe podejście pozwoli wykonać większość prac samodzielnie. Korzystając z instrukcji krok po kroku dostępnych na stronie SKIL, można zaoszczędzić czas i pieniądze. Wspomniane instrukcje krok po kroku, zawierające czytelne objaśnienia od A do Z, podzielono na kategorie prac w domu i wokół niego.Wystarczy tylko kliknąć jedną z naszych instrukcji krok po kroku i można od razu przystępować do pracy!

  1. Zaznaczenie właściwej pozycji

    Ustalić miejsce zamocowania posiadanego odbiornika telewizyjnego. Telewizor można zamocować płasko na ścianie lub zapewnić możliwość regulacji jego położenia przez obrót lub pochylenie. Ten drugi wariant jest przydatny, gdy wymagana jest zmiana kąta widzenia w zależności od miejsca oglądania (na przykład z kuchni).

  2. Ustalenie właściwej wysokości

    Zgodnie z przyjętą powszechnie zasadą, dolna krawędź telewizora z płaskim ekranem powinna znajdować się na wysokości 50 do 60 cm nad podłogą. Oczywiście wybór wysokości zależy to od własnych preferencji. Dobrze jest wziąć kawałek tektury o rozmiarze odpowiadającym mniej więcej rozmiarowi telewizora i przyłożyć go do ściany. Następnie popatrzeć na niego z różnych miejsc. Po ustaleniu właściwej pozycji można przystąpić do mocowania telewizora z płaskim ekranem na tej samej wysokości.

  3. Wytrzymałość wsporników

    Należy kupować tylko wsporniki, które dostosowane są do rozmiaru i ciężaru posiadanego odbiornika telewizyjnego z płaskim ekranem (sprawdzić specyfikacje wspornika). Zapoznać się z instrukcją posiadanego płaskiego telewizora i porównać dane. Stosować dobrej jakości kołki ścienne i wkręty, i wykorzystać wszystkie otwory we wsporniku przewidziane pod wkręty.

  4. Odstęp od ściany

    Telewizor z płaskim ekranem można zamocować blisko ściany, ale wówczas nie będzie możliwości regulacji ustawienia ekranu. Należy pamiętać, że telewizor z płaskim ekranem generuje ciepło, a większy odstęp między ekranem a ścianą zapewnia lepszą wentylację. A to oznacza mniejsze prawdopodobieństwo powstawiania ciemnych plam konwekcyjnych na ścianie z osadów kurzu. Dodatkowo mamy możliwość regulacji kąta w poziomie i w pionie.

  5. Dobór rozmiaru uchwytu VESA

    Aby dobrać odpowiedni wspornik ścienny, należy zmierzyć odległość między otworami na śruby w tylnej części telewizora z płaskim ekranem. Najczęściej spotykany rozstaw to 10 x 10 cm i 20 x 10 cm.

  6. Ukrywanie kabli

    Oprócz przewodu zasilającego i kabla antenowego, wykorzystywane mogą być również inne kable służące do podłączenia telewizora z płaskim ekranem do innych urządzeń – na przykład do odtwarzaczy DVD, konsoli do gier, tunerów satelitarnych, czy cyfrowych dekoderów STB. Urządzenia te często znajdują się w szafce stojącej na podłodze. Należy więc znaleźć optymalną drogę przebiegu kabli do telewizora. Można je na przykład elegancko poprowadzić i ukryć w kanale kablowym. Taką możliwość oferuje również wspornik telewizora z półką na sprzęt.

  7. Wskazówka

    Czy nie lepiej byłoby uniknąć nieeleganckiego kanału kablowego? Można rozważyć postawienie dodatkowej pustej ściany, na której zostanie zamocowany telewizor z płaskim ekranem. W przypadku ścianki z płyt kartonowo-gipsowych mocowanych do konstrukcji z drewnianych belek, na poprowadzenie kabli można wykorzystać pustą przestrzeń za postawioną ścianką. Inną opcją jest przeprowadzenie kabli przez pokój sąsiadujący ze ścianą, na której ma wisieć telewizor, o ile układ pomieszczeń na to pozwala.

Ocena

Oceń ten opis krok po kroku.

Mocowanie płaskiego odbiornika telewizyjnego na ścianie

3.9
3.9 of 5

448 liczba głosów

  • 5
    238
  • 4
    85
  • 3
    29
  • 2
    17
  • 1
    79