Skip to content

Tapetowanie

Zlecenie wykonania pracy innej osobie nie jest tanie. Natomiast właściwe podejście pozwoli wykonać większość prac samodzielnie. Korzystając z instrukcji krok po kroku dostępnych na stronie SKIL, można zaoszczędzić czas i pieniądze. Wspomniane instrukcje krok po kroku, zawierające czytelne objaśnienia od A do Z, podzielono na kategorie prac w domu i wokół niego.Wystarczy tylko kliknąć jedną z naszych instrukcji krok po kroku i można od razu przystępować do pracy!

  1. Wyliczenie wymaganej liczby rolek

    Przykład:
    Każda rolka ma mniej więcej 10 metrów (1000 cm) długości i 53 cm szerokości.

    Jeżeli wysokość pomieszczenia nie przekracza 3 metrów (300 cm), z jednej rolki można uzyskać 3 pionowe pasy (bryty). W przypadku specyficznego wzoru tapety wymagającego dopasowania na styku jednego brytu z drugim, liczba uzyskanych brytów z rolki może być mniejsza. Zmierzyć szerokości wszystkich ścian i dodać je razem. W przypadku wysokich okien i drzwi, należy odjąć ich szerokości od szerokości tapety, aby uzyskać wymaganą wartość. Szerokość rolki wynosi 53 cm. Aby uzyskać wymaganą liczbę brytów, wystarczy więc podzielić całkowitą szerokość przez 53.
    Następnie wynik dzielimy przez 3, ponieważ z jednej rolki wychodzą 3 bryty. Teraz już znamy minimalną liczbę potrzebnych rolek. Na przykład, przy łącznej szerokości ścian 4 x 600 cm, czyli 2400 cm i wysokości 265 cm potrzebnych będzie 16 rolek ((2400:53:3=15,1, co po zaokrągleniu daje 16 rolek).

  2. Wskazówka

    Należy upewnić się, że wszystkie zakupione rolki mają ten sam kod koloru, z uwagi na niewielkie różnice odcieni między rolkami, które na pierwszy rzut oka wyglądają tak samo.
  3. Dobór właściwego rodzaju kleju

    Dostępne są różne rodzaje klejów do tapet w zależności od grubości i materiału tapety. Najczęściej stosowanym rodzajem kleju jest uniwersalny klej do tapet w postaci proszku. Klej należy dobrze wymieszać, aby uzyskać jednorodną konsystencję bez grudek. Przed użyciem klej należy odstawić na 10 minut. W przypadku tapet winylowych, tekstylnych i z włókna szklanego należy używać specjalnego, gotowego do użycia kleju, który nakłada się za pomocą szpachli do kleju.

  4. Wskazówka

    Można również kupić gotowy do użycia klej do tapet. Dostępne są nawet tapety z już naniesioną od spodu warstwą kleju, które po kilku minutach moczenia w rynience z wodą można przyklejać do ściany.
  5. Pozostawienie zapasu u góry i u dołu

    Przycinając tapetę na długość należy pamiętać o pozostawieniu 5-centymetrowego marginesu u góry i u dołu. Większy zapas będzie potrzebny, gdy tapeta ma wzór wymagający dopasowania między jednym brytem a drugim. Należy również pamiętać o właściwym kierunku wzoru na tapecie. Skierowane w dół kwiaty raczej nie będą się dobrze prezentować.

  6. Nakładanie kleju

    Bryt tapety położyć na czystym stole do tapetowania stroną z nadrukiem zwróconą w dół. Pędzlem nanieść warstwę kleju, złożyć do środka połowę brytu powleczoną klejem i położyć tapetę na podłodze. Odczekać, aby klej zaczął wiązać na tapecie. W międzyczasie można na stole umieścić kolejny bryt tapety.

  7. Wskazówka

    Czas nanoszenia kleju w przypadku każdego brytu tapety powinien być możliwie taki sam z uwagi na tendencję tapety do wydłużania się.
  8. Przyklejanie pierwszego brytu

    Ściany i ramy okien nie zawsze wyznaczają dokładny pion. Można to sprawdzić przy użyciu pionu (ciężarka zamocowanego na końcu sznurka). Klejenie tapety najlepiej zacząć od ramy drzwi lub okna uwzględniając 3-centymetrową zakładkę na ramę.

  9. Przyklejanie tapety

    Zawinąć górną część pasa tapety z naniesionym klejem, a pas przyklejać z 5-centrymetrową zakładką na sufit. Wygładzić starannie tapetę dociskając ją do ściany za pomocą czystej szczotki do tapetowania. Tapetę należy dociskać do ściany wykonując ruchy od środka ku krawędziom. Grzbietem nożyczek wcisnąć tapetę w narożnik między ścianą a sufitem tworząc zagięcie.

  10. Przycinanie naddatku tapety

    Delikatnie odciągnąć górną część tapety od ściany i nożyczkami obciąć nadmiar tapety wzdłuż linii zagięcia. Można również przyłożyć drewnianą listewkę w narożniku i obciąć tapetę przy użyciu noża segmentowego. Łatwiej to zrobić, gdy klej odrobinę podeschnie przez chwilę.

  11. Wykończenia przy ramach drzwi i okien

    Naddatek tapety przy ramach drzwi i okien należy naciąć pod kątem 45°. Grzbietem nożyczek wcisnąć ponownie tapetę w narożnik między ścianą a ramą drzwi lub okna tworząc zagięcie. Następnie przyciąć tapetą wzdłuż powstałej linii.

  12. Przyklejanie kolejnych brytów

    Najlepiej przyklejać bryty tapety na styk bez zakładek. Następnie docisnąć tapetę w miejscu styku czystą szmatką lub wałkiem do tapet. Miękką gąbką usunąć delikatnie resztki kleju.

    Przyklejanie w narożniku
    Tapetę w narożniku pomieszczenia najłatwiej przyklejać z naddatkiem o szerokości 1 cm. Bryt należy dociąć na szerokość, przykleić i dobrze wcisnąć w narożnik. Następnie należy przykleić drugą część brytu tapety lub nowy bryt bezpośrednio na 1-centymetrową zakładkę w narożniku.

  13. Tapetowanie wokół gniazd i wyłączników elektrycznych

    Najpierw należy wyłączyć prąd w instalacji elektrycznej, a następnie ściągnąć pokrywę gniazda lub wyłącznika. Tapetę przyklejamy bezpośrednio nad gniazdem lub wyłącznikiem. Następnie nożyczkami wycinamy wymagany otwór wykonując nacięcia od środka w kierunku narożników. Powstałe listki tapety wystarczy teraz odciąć wzdłuż linii prostej, aby odsłonić gniazdo lub wyłącznik. Na koniec należy z powrotem zamocować pokrywę.

  14. Przyklejanie tapety wokół grzejników

    Tapetowanie za grzejnikami zawsze nastręcza wiele problemów. Najlepiej przeciąć tapetę wzdłuż w miejscu, gdzie ze ściany wychodzą rury wodne. Następnie dociąć bryt tapety na wysokości grzejnika. Po czym przykleić resztę brytu tapety dociskając go do ściany za pomocą rączki od szczotki do podłogi owiniętej kawałkiem materiału albo czystego wałka do malowania. Można również odkręcić grzejnik od ściany i podeprzeć go drewnianym klockiem albo uprzeć na kilku książkach. Należy uważać, aby za mocno nie skręcić rurek i złączy z uwagi na możliwość ich rozszczelnienia.

Ocena

Oceń ten opis krok po kroku.

Tapetowanie

3.8
3.8 of 5

1460 liczba głosów

  • 5
    683
  • 4
    295
  • 3
    157
  • 2
    98
  • 1
    224